Frikulin

Frikulín 12.2. 2013

Nezvykle brzký termín pro ladnění si vybral Vláďa, ale svojí logiku to mělo. Jak je na tom loňský motor a jak by ho šlo vylepšit pro příští sezonu (2013)? Přestože výkon Vláďova stroje je hodně dobrý (3. místo celkově ve VŠ a potenciál může každý vidět ve videu ze Břehů - Dredatej onboard), tak stížnost byla na propad v 10500 ot/min. Během teoretické přípravy, která probíhala předešlý večer u piva, si Vláďa vymyslel scénář co a jak by chtěl zkoušet. V 9 ráno jsme už ťukali na dveře u Zdeňka Maška a o půl 10 motorka vrčela na brzdě. Jak vypadalo první měření? Jako pohled do výstřihu... Dle předpovědi byl v 10500 ot/min výrazný propad s tím, že po překonání propadu se výkon dostal na předešlou hodnotu a pokračoval dál. Při jízdě do mírného kopce však Vláďa nebyl schopen tento propad překonat, takže propad musel bezpodmínečně pryč, v ideálním případě by bylo nej propojit oba vrcholy přímkou ale...

Vláďa začal opatrně s mírnými změnami, avšak pořád byl výsledkem průběh s propadem. Došlo tedy na radikálnější řešení a výsledek byl na světě. Dokonale hladký průběh! Už při měření bylo slyšet, že motor se nikde "nezastavuje" a graf očekávání potvrdil v podobě křivky s maximem ve stejných otáčákách, avšak bez propadu. Potenciál nastavení byl veliký, takže následovalo doladění, které výkon ještě zvýraznilo. Samozřejmě Vláďa hned začal remcat, že nemá tolik točivého momentu, ale to se s maximem ve vyšších otáčkách nechá očekávat. Remcat Vláďa nepřestal, takže si musel vyzkoušet jeho nápady, které skončily spíše krokem zpět. Výsledek ladění tedy byl na světě. Vláďa si vyzkoušel ještě takový malý pokus, který celý výsledek podtrhnul, takže ve 3 hodiny odpoledne bylo hotovo! Po srovnání před a po bylo jasné, že výkon šel o pár desetin nahoru a hlavně celý průběh se srovnal. Motor má teprve v 7000 ot/min hladký chod, v 9000 ot/min přichází nástup výkonu, který pokračuje do 12000 ot/min. Mírný pokles výkonu po dosažení maxima dovoluje přetočení motoru do 13000 ot/min. Z mého pohledu tedy naprosto šílené! Už jen aby opadnul sníh a bylo možné ověřit naladění v praxi.

     

     

 


 

Frikulin 24.5.2012

Po roce a něco zavítal na brzdu konečně zase Frikulin. Přivezl si starovnový motor, takže takový malý reparát. Žádné zbytečné kombinování, žádný milion výfuků, ale vše jednoduše a nepřekombinovat to. Problémem se totiž stalo velké množství výfuků, které bylo k mání. Každý výfuk přinese s sebou úplně jinou charakteristiku motoru a člověk si pak nemůže vybrat. Takže narovnaný Hikone! Vláďa z něj měl už předtím dobrý pocit, takže jsme se soustředili na jeho přesné naladění. K tomu 2 výfuková kolena pro co největší variabilitu.

Základ byl kostrbatý s takovým "výdechem" těsně před poklesem výkonu. Snaha byla vyhladit průběh a udržet co nejvíce koní v pásmu, které potřebuje převodovka (bez spojkování). Předstih byl vpořádku, takže jsme začali s prvními změnami rezonanční délky výfuku. Netrvalo dlouho a věděli jsme kterým směrem se máme vydat, takže se i řezalo a ne jednousmiley Poslední kroky byly pak už milimetrové. Poslední zaříznutí a sladká odměna na závěr. Vyhlazená a dostatečně široká výkonová špička.
Přestože měření končilo v 11000 ot/min, motor ochotně tuto hranici přelítnul, protože pokles výkonu nebyl po dosažení jeho maxima nijak drastický, naopak.

Dokonce zbyl čas i na korekci kompresního poměru a poslední detaily. Poprvé se nám tak stalo, že bylo hotovo, aniž by vypršel časový limit na brzdě. Jasný a jednoduchý scénář ladění s pěkným výsledkem. Co víc si přát.

     

     

           

     

 


 

Frikulin 22.4. 2011

Uplynul rok a fous a na brzdu zavítal sám velký Frikulin. Celý utrápený a odevzdaný postavil motorku na brzdu a přesně co předpověděl, to jsme taky naměřili - velká díra v otáčkách, kde očekával plný výkon. I s perfektním vybavením v něm však převládal pesimismus. Díky jeho učebnicové připravenosti jsme začali laborovat a zjišťovat kudy vede cesta. Brzy se objevilo světlo na konci tunelu a motor začal fungovat tam, kde si majitel přál. Při jednom měření, kdy motor zpíval téměř při 12000 ot/min, se na tachometru brzdy obejvilo 132 km/h. Samozřejmě bez protivítru. Výsledkem měření byl značný pokrok, ale Frikulinovi to stále nevykouzlilo úsměv na tváři. Motor po kontrole dostal co proto a Vláďu čeká vychytávání much, na které si doufám pořídil pořádnou síť.

Pár grafů z měření pro představu, jak lze hýbat s charakteristikou motoru:

    

    

Fotky z měření:

     

Video z měření:

 

Frikulin - Vladimír Mužák - 1. a 2. 4. 2010:

Na čtvrtek a na pátek byl na brzdu objednán sám velký Frikulín s jeho novým 3K od Stejskyho. Po týdnu příprav bylo vše nachystáno a netrvalo dlouho a motor na brzdě poprvé zavrčel. Vláďa měl "naladěno" dle svých pocitů, ale spokojen nebyl. Zakopaného psa jsme ale postupně exhumovali a v pátek ho polili živou vodou! Teď je z něj bojové plemeno! Vláďa byl velmi dobře připraven, takže výsledky se dostavily. Navíc došla řada i na jeho programovatelné zapalování (dřív než na moje) a v tomto případě dostal pes místo granulí maso! 

Celé dva dny měření měly ohromný náboj a poskytly nám velké množství poznatků, zkušenosti a výsledků, které jsme do detailů zkoumali a porovnávali. Provedeno bylo těžko uvěřitelných 200 měření a k porovnávání jsme měli 65 grafů! Na nadměrný hluk byly 2 stížnosti a autorem 2. byl samotný děkan Univerzity Pardubice.

Přestože jsme ladili dle našich teorií, tak vše mělo přesně daný scénář! Každé zlepšení tvarovalo graf tak, že byl stále podobnější grafu, který naměřil Stejsky. Stále častěji pak znělo: "Stejsky měl zas pravdu!" (ne tak slušně). 

Stejskyho válce mají opravdu neskutečný potenciál, což naše měření jen potvrzují! Nezbývá než smeknout!

A konečně se na tom už projet! :-)

       

Mít motor propojený s počítačem ve stylu F1 je nevšední zážitek.

Ve čtvrtek byl v plánu samozřejmě kulturní program. Svijany vs Zelené Velikonoční pivo 5:4 :-( Zelená barva Vláďu provázela po oba dny počínaje hrníčkem na kafe a miskou na musli. Snad doma uzraje zas do té své zralé červené :-)

 

 

A jak to vlastně tehdy probíhalo?

Po dlouhé době, kdy sezona 2010 je pryč a sezona 2011 klepe na dveře, je čas poodhalit, jak to vlastně všechno bylo.

S čím tedy Vláďa přijel?

  

8,07 HP při 8463 ot/min
7,12 Nm při 7595 ot/min

Dle pocitového naladění měl Vláďa naladěno dobře - 8 koní, ale právem si stěžoval na to, že to "netočí". Takže úkol byl jasný - posunout použitelný výkon do vyšších otáček.

Závěr prvního dne ladění a "před a po":

  

8,57 HP při 8987 ot/min
7,15 Nm při 7948 ot/min

Druhý den bylo v plánu pokračovat ve směru ladění, kterým jsme se vydali a na závěr vyzkoušet programovatelné zapalování.

Po odladění komponent bylo dosaženo výborných výsledků, kdy se motor ochotně vytáčel k 12000 ot/min! Programovatelné zapalování bylo velkou neznámou, ale díky možnosti porovnávat jednotlivé grafy a sledovat změny výkonu v řádu setin HP jsme našli recept a potenciál zapalováni využili.

Předstih 1,6mm vs. odladěná mapa předstihu:

A výsledek ladění:

  

8,87 HP při 9054 ot/min
7,17 Nm při 8663 ot/min

Výsledek stál opravdu zato. Projev motoru na brzdě byl nevídaný a potvrzoval naměřené hodnoty!

Pak ale přišla krutá realita - montáž motoru do motorky a zkušební jízda. Odladění motoru bylo nepochybné (maximální rychlost 108 km/h), jenže natryskování karburátoru a vlivy prostředí zapříčinily téměř propálení pístu. Maxima bylo na brzdě dosaženo s HT80, avšak "venku" byl provoz s touto tryskou nemyslitelný. Následoval návrat k HT 100 a vyšší, aby nedošlo k destrukci motoru. Co se stalo s výkonem po takto radikální změně nastavení? Těžko odpovědět, ale naměřené hodnoty z brzdy byl "ta tam".  

Král je mrtev, ať žije král!